Walne zebrania jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaworznie
W pierwszym kwartale 2022 r. odbywają się zebrania sprawozdawcze Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaworznie. Ubiegły rok podsumowało już: OSP Dąbrowa Narodowa, OSP Jeleń, OSP Długoszyn, OSP Osiedle Stałe i OSP Ciężkowice. Wkrótce odbędzie się ostatnie z zebrań w OSP Byczyna. Podczas spotkań poruszano kwestie podpisanych w lutym 2022 r. umów określających nowy zakres współpracy Gminy Jaworzno z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi oraz kolejne etapy wdrożenia nowej ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.
Z jaworznickimi strażakami ochotnikami spotyka się w imieniu swoim i Prezydenta Miasta Pawła Silberta, jego Zastępca Łukasz Kolarczyk, który po ubiegłorocznych wyborach znalazł się
w zarządzie Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Wśród gości poszczególnych zebrań znajdują się również parlamentarzyści, Radni Rady Miejskiej oraz Komendant Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie Paweł Żaba wraz ze swoim zastępcą Bartoszem Smolarczykiem.
– Od wielu lat ściśle współpracujemy z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. To strażacy ochotnicy wraz z Państwową Strażą Pożarną zwiększają i dbają o poziom bezpieczeństwa mieszkańców Jaworzna – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Łukasz Kolarczyk. – Podczas walnych zebrań druhowie podsumowują osiągnięcia i finansowanie działań, a także roczną współpracę. Rozpatrywane są również nowe możliwości działań i wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaworznie, spotkania to również okazja do omówienia warunków podpisanych w lutym umów o współpracy i realizacji nowej uchwały o ekwiwalentach OSP w podwyższonych stawkach 22 złote za akcje ratunkowe i 10 zł za szkolenia (do tej pory 18 złotych za wyjazd na akcję i 8 złotych za szkolenia). W ramach działań, strażacy dużo czasu poświęcają bieżącej sytuacji i niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jednostki szybko się organizują i przystosowują do nowych zadań, z pełnym zaangażowaniem opiekują się rodzinami z Ukrainy, dbając również o wykonywanie stałych obowiązków – za co bardzo dziękuję – podkreśla Zastępca Prezydenta Łukasz Kolarczyk.
Takie działania wymagają odpowiedniego przygotowania i przeznaczenia środków, dlatego też Prezydent Jaworzna Paweł Silbert zadecydował, że każda z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Jaworznie otrzyma dodatkowe wsparcie w wysokości pięciu tysięcy złotych z Zarządzania Kryzysowego, na działania prowadzone na rzecz uchodźców. Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, opracowywany jest model finansowania pobytu i opieki uchodźców w remizach OSP.
Nowy zakres współpracy z OSP na mocy ustawy z grudnia 2021 r.
Podstawą prawną do zawarcia nowych umów, podpisanych 16 lutego 2022 r., stała nowa ustawa z dnia 17 grudnia 2021 r. o ochotniczych strażach pożarnych. Ustawa wzmacnia znaczenie ochotniczych straży pożarnych oraz zmienia zasady organizacji i finansowania OSP. Określa zasady tworzenia młodzieżowych i dziecięcych drużyn pożarniczych. Przewiduje także możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez OSP z wykorzystaniem mienia komunalnego. Dokument uszczegóławia również wymagania strażaków OSP co do udziału w działaniach i akcjach ratowniczych oraz wprowadza nową funkcję: kandydata na strażaka. Zwiększają się też zadania organizacyjne i finansowe gmin wobec OSP. Zmieniają się zasady naliczania przez gminy ekwiwalentu pieniężnego za udział w działaniach i akcjach ratowniczych oraz szkoleniach i ćwiczeniach. Zgodnie z zapisami nowej ustawy Rada Miejska ma obowiązek podjęcia nowej uchwały w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego w terminie do 30 czerwca 2022 r. W Jaworznie uchwała będzie podejmowana na jednej z najbliższych sesji Rady Miejskiej.
Istotną zmianą dla strażaków ratowników OSP jest również wprowadzenie świadczenia ratowniczego z tytułu wysługi lat – nowe świadczenie miesięczne wypłacane przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA. Strażacy ratownicy OSP, którym przyznano świadczenie ratownicze mogą też otrzymać świadczenia dodatkowe. W tej sprawie odbyły się spotkania, które pozwoliły na wypracowanie standardów i schematu sprawnego działania, przy weryfikacji i zatwierdzaniu wniosków strażaków ochotników.
Finansowe wsparcie dla OSP
Przez ostatnie lata przy wsparciu Gminy Miasta Jaworzna (na bazie specjalnego programu) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i m.in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wyremontowano jaworznickie strażnice, doposażono w odpowiedni sprzęt i pojazdy, a także kontynuowane są szkolenia młodych adeptów Ochotniczych Straży Pożarnych.
Środki zabezpieczone w ostatnich latach przez Prezydenta Miasta na realizację programu wspierania OSP – wyniosły ponad 4 mln złotych i były w pierwszej kolejności przeznaczone na modernizację strażnic. W następnym etapie wymieniano sprzęt pożarniczy, a w szczególności samochody gaśnicze. Ponad 600 tys. pochodziło z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, blisko 600 tys. z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ponadto 240 tys. na działania OSP w mieście otrzymano z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz blisko 800 tys. złotych z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.
W 2022 r. Gmina zabezpieczyła kilkaset tysięcy złotych na wsparcie i wkłady własne dla potrzeb sześciu OSP w Jaworznie.
Źródło: Urząd Miejski w Jaworznie
Może to Ci się spodoba
Święto Policji w KPP w Krakowie
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Policji w Krakowie, odbyła się uroczystość upamiętniająca 98 rocznicę powstania polskiej Policji. W obchodach udział wzięli: insp. Krzysztof Król, Komendant Powiatowy Policji w Krakowie, mł. insp.
Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz
W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest
Msza święta w intencji małopolskiej Policji w Katedrze Królewskiej na Wawelu
Tegoroczne obchody Święta Policji w Małopolsce rozpoczęła uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej, która odbyła się w niedzielę, 16 lipca 2017 r. o godz.10.00. Mszę celebrował Krajowy Duszpasterz Policji, Biskup
Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli
31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju
Miasta rozlewają się na przedmieścia. To powoduje coraz większe korki
Ponad połowa mieszkańców miast uważa, że samochód to najwygodniejszy środek transportu. Jednocześnie większość z nich korki i brak miejsc parkingowych uważa za największą zmorę komunikacyjną w mieście. Mimo że transport publiczny staje się
Olkusz. Handel nielegalną odzieżą
Ponad 900 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm ujawnili i zabezpieczyli pod koniec stycznia 2017r. Policjanci z Referatu do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu

