Kampania “Mamo! Tato! Tutaj jestem”

Kampania “Mamo! Tato! Tutaj jestem”

Śląska Policja rozpoczyna nową kampanię społeczną pn. „Mamo! Tato! Tutaj jestem”. Na działania złożą się bezpośrednie rozmowy z mieszkańcami miast, edukacja najmłodszych i rodziców, a także kampania informacyjna w mediach. Ma to za zadanie przestrzegać i chronić najmłodszych obywateli naszego społeczeństwa przed zaginięciami

W obecnym czasie, z każdej strony, dorośli i dzieci są otoczeni różnego rodzaju reklamami, komunikatami medialnymi, nowinkami technologicznymi i wieloma innymi atrakcjami, które mają za zadanie przykuć ich uwagę oraz zainteresować ofertą. Niesie to za sobą nie tylko wiele pozytywnych, ale także negatywnych konsekwencji. W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. Skupiając się na witrynach sklepowych, ekranach reklamowych, smartfonach, występach artystycznych itd. dorośli odwracają uwagę od tego, co robią w tym czasie ich pociechy. Dzieci natomiast nieświadome zagrożeń i zafascynowane otaczającym je światem, nie zwracając uwagi na opiekunów, często oddalają się, i poświęcając całą uwagę na zaspokojeniu swojej ciekawości. Takie sytuacje są najczęstszą przyczyną zagubień, a w skrajnych przypadkach dramatycznych zdarzeń.

Najmłodsi zwykle nie są na tyle zaradni i odpowiedzialni, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji samodzielnie, a samo zdarzenie może być dla nich bardzo traumatyczne. Lęk oraz dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć. Dodatkowo brak życiowego doświadczenia nie pomaga odpowiednio się zachować. Rodzice natomiast znajdując się w sytuacji nagłej nieobecności dziecka, przeżywają najdłuższe minuty swojego życia.

Trzeba także zwrócić uwagę na fakt, że zatłoczone lokalizacje, jak place zabaw, wesołe miasteczka, imprezy masowe, dworce kolejowe i autobusowe czy duże centra handlowe to miejsca, gdzie dzieci, poza zagubieniem, mogą być narażone na wiele innych zagrożeń. W takim otoczeniu łatwiej o anonimowość, która sprzyja zagrożeniom związanym z kontaktem dziecka z obcymi osobami mającymi złe intencje. Brak uwagi ze strony rodzica w połączeniu z dziecięcą naiwnością, mogą zostać wykorzystane przez takie osoby, które będą chciały np. „poczęstować dziecko smakołykami”, „pokazać ładnego pieska”, „zaprosić na wycieczkę fajnym samochodem” itd.

W odpowiedzi na powyższe zagrożenia, w Wydziale Prewencji KWP w Katowicach przygotowane więc zostały założenia szerokiej kampanii społecznej o charakterze informacyjnym pt.

„Mamo! Tato! Tutaj jestem!”

Nazwa Kampanii z jednej strony powinna być odbierana jako standardowy komunikat dziecka do swojego rodzica, z drugiej zaś odnosi się do sytuacji niecodziennych – może być swego rodzaju „krzykiem rozpaczy” w dramatycznych chwilach życia dziecka, które mogą pozostawić piętno na całe jego życie. Omawiane przedsięwzięcie podzielone zostanie na poszczególne obszary tematyczne.

Zagubienie dziecka może się przytrafić każdemu z nas. Pomimo faktu, że nie zdarza się to często, zadbaj o to, aby nie przydarzyło się to właśnie Tobie. Dzieci nie są na tyle samodzielne i odpowiedzialne, aby odnaleźć się w takiej stresowej sytuacji, a samo zdarzenie jest dla nich bardzo traumatyczne. Lęk i dezorientacja nie pozwalają dzieciom racjonalnie myśleć i odpowiednio się zachować, a rodzice w sytuacji stresowej przeżywają najdłuższe minuty swojego życia.

Będąc w zatłoczonym miejscu, skup większą uwagę na Twoim dziecku.

Jest kilka sposobów na zapobieganie zagubieniom dzieci. W zatłoczonych miejscach (np. festyn) takim sposobem jest przywiązanie dziecku do ręki balonika z helem, który będzie unosił się nad głowami ludzi w tłumie. Balonik o rozpoznawalnym dla Ciebie kształcie i kolorze. Możesz również założyć dziecku na rękę opaskę „niezgubkę” lub inny gadżet tego typu, gdzie zapiszesz swoje dane kontaktowe. Ważne jest również, aby uczyć dzieci własnych danych osobowych oraz zaufania do funkcjonariuszy publicznych. Dziecko musi wiedzieć, że nie ma się czego obawiać w kontakcie z nimi.

Zanim rozpoczniesz zakupy w galerii lub zabawę w wesołym miasteczku, a także w każdym innym miejscu, gdzie przebywa duża ilość ludzi, ustal z dzieckiem charakterystyczne miejsce, w którym spotkacie się w przypadku jego zagubienia. Dziecko musi wiedzieć, gdzie czekać na dorosłego w przypadku zagubienia, tak abyście się nie mijali, szukając siebie nawzajem.

W trakcie imprez masowych, zakupów w dużych centrach handlowych czy w innych zatłoczonych miejscach, upilnowanie dziecka staje się wyzwaniem. W takich miejscach rodzic/opiekun musi być niezwykle czujny i zapobiegliwy. Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa naszej pociechy może być założenie charakterystycznego i łatwo rzucającego się w oczy nakrycia głowy.

Zagubienia dzieci mogą dotknąć każdego z nas. Pomimo faktu, że nie zdarza się to często, zadbaj, aby nie przydarzyło się to właśnie Tobie. Każde zaginięcie dziecka powinno być zgłoszone na Policję. Zadzwoń, a następnie udaj się do najbliższej jednostki Policji. Zabierz ze sobą aktualne zdjęcie dziecka, przypomnij sobie, w co dokładnie było ubrane i jakie ma charakterystyczne znaki szczególne. Przekaż dane wszystkich osób, z którymi mogło mieć kontakt oraz miejsc, gdzie mogło się udać. Nie ukrywaj przed policjantami żadnej informacji.

Dzieci, często nieświadome zagrożeń, są szczególnie narażone na niebezpieczeństwa i powinny być otoczone szczególną opieką i troską ze strony nas — dorosłych.

Dlatego apelujemy do dorosłych: Nie strasz dziecka policjantem! „Jak będziesz niegrzeczny, to policjant Cię zabierze” – to z pozoru niewinne dla niektórych stwierdzenie może mieć przykre konsekwencje — w przypadku zgubienia się lub innej sytuacji kryzysowej dziecko będzie unikało kontaktu z policjantem — być może jedyną w danej chwili osobą, której wizerunek rozpozna i która może mu pomóc.

Źródło: Komenda miejska Policji w Jaworznie

Previous Jak zrobić oczko wodne z wodospadem?
Next Jaworznickie służby edukują półkolonie

Może to Ci się spodoba

Sukces małopolskich policjantów na III Ogólnopolskich Zawodach Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji

W dniach 9 – 10 marca 2017 roku na stacji narciarskiej Czorsztyn – Ski w Kluszkowcach  miała miejsce trzecia edycja Ogólnopolskich Zawodów Narciarskich dla funkcjonariuszy Policji. Zawody objęte zostały patronatem

Prezydent Krakowa: jestem za budową metra, ale jeszcze nie teraz

W niedzielę, 25 kwietnia, mieszkańcy Krakowa wypowiedzą się w referendum, czy chcą organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. Prezydent miasta liczy na pozytywne odpowiedzi Krakowian, bo jak podkreśla, projekt się spina i jest

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 25 kwietnia

Wciąż można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Został wydłużony do 25 kwietnia. Przysługuje wówczas, gdy placówka oświatowa dziecka bądź dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta albo działa w ograniczonym zakresie. Z

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali w Krakowie oszusta oferującego do sprzedaży podrobione zegarki znanych marek

16.03. br. podczas wspólnej akcji policjantów wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie został zatrzymany oszust, sprzedający  poprzez  Internet podróbki zegarków

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

Policjanci udaremnili wprowadzenie na rynek podrobionego towaru

Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą  KPP w Krakowie wraz z kolegami z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie ujawnili i zabezpieczyli podrobiony towar w postaci: 395 opakowań końcówek wymiennych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź