Bezpieczeństwo w internecie? Poznaj dobre praktyki
Rozwój internetu umożliwił nam nie tylko rozrywkę czy kontakt ze znajomymi za pomocą różnych platform, ale również zakupy, załatwianie spraw urzędowych czy bankowych. Niestety, w wirtualnej rzeczywistości czeka też wiele zagrożeń – chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoich danych warto pamiętać o istotnych kwestiach, dzięki którym staniemy się świadomymi użytkownikami internetu i sami będziemy potrafili wykryć różnego rodzaju próby oszustw. Jakie dobre praktyki warto wprowadzić, chcąc zminimalizować ryzyko zagrożeń?
Silne hasło to priorytet
Hasło jest barierą ochronną naszych danych i innych ważnych informacji przed osobami trzecimi. Tylko bezpieczne hasło jest w stanie zapewnić prawidłową ochronę. Jak rozumieć to pojęcie? Przede wszystkim musi być ono unikalne, tak, aby ciężko je było złamać. Dobre hasło powinno być długie, zawierać przynajmniej 8 znaków, nie tylko małych i dużych liter, ale również znaki specjalne czy cyfry. Warto też pamiętać, że łatwe hasła, które nawiązują np. do naszej daty urodzin czy imienia z reguły nie stanowią żadnego problemu dla osoby, która chce się włamać i to właśnie one są najszybciej rozszyfrowane.
Oprócz silnego, skomplikowanego hasła należy stosować również wiele różnych kombinacji. Zdecydowanie złym pomysłem jest używanie jednego hasła do wielu kont, np. bankowego, poczty czy mediów społecznościowych. W sytuacji, gdy dojdzie do włamania, z dużym prawdopodobieństwem stracimy wszystkie ważne dane. Dlatego tak ważne jest, aby do każdego serwisu używać oddzielnego hasła.
Różnorodność haseł jest ważna, jednak pojawia się pytanie, co zrobić, aby po pierwsze je zapamiętać, a po drugie żeby ich nie pomylić? Zapisywanie ich w notatniku czy na karteczkach zdecydowanie nie jest ani dobrym, ani bezpiecznym rozwiązaniem. Warto skorzystać ze sprawdzonego narzędzia, jakim jest menadżer haseł. Do ich najważniejszych funkcjonalności zaliczyć można przede wszystkim automatyczne zapamiętywanie haseł i uzupełnianie pól logowania. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, ale menadżer haseł może również może pomóc nam stworzyć bardzo silne hasło. W jaki sposób działa taki menadżer? Wszystkie przechowywane hasła są chronione przez hasło główne, którego nieznajomość uniemożliwia dostęp do pozostałych. Decydując się na to rozwiązanie masz pewność, że Twoje dane są odpowiednio chronione, a jednocześnie musisz zapamiętać tylko jedno hasło.
Ustaw uwierzytelnianie dwuskładnikowe
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to coraz popularniejsza metoda, na której wprowadzenie decyduje się coraz więcej serwisów. Ten sposób wymaga nie tylko podania hasła, ale również potwierdzenia samego logowania, np. za pomocą kodu przesłanego SMS’em. Jest to bardzo dobra forma zabezpieczenia, która zapewni nam świetną ochronę. Osoba, która będzie chciała włamać się na nasze konto, nie przejdzie procesu logowania, znając jedynie hasło. Bez posiadania zewnętrznego urządzenia nie jest to bowiem możliwe.
Używając publicznego Wi-Fi zachowaj ostrożność
Publicznego Wi-Fi, do którego dostęp może mieć każdy, należy używać z zachowaniem ostrożności. Każdy może w łatwy sposób mieć dostęp do naszych danych, dlatego tak ważne jest, aby korzystając z publicznego internetu, np. w hotelu czy na lotnisku, nie logować się do takich serwisów jak bankowość internetowa. Gdy łączymy się z siecią ogólnodostępną, warto używać VPN, który tworzy zaszyfrowany, prywatny kanał komunikacji, który uniemożliwia przechwycenie danych.
Czym jest ransomware?
Internetowi oszuści sięgają po różne metody – jedną z nich jest złośliwe oprogramowanie ransomware, przez które możesz stracić dostęp do ważnych plików w Twoim komputerze. Wystarczy, że pobierzesz podejrzany plik lub załącznik, a wówczas Twoje urządzenie zostanie zaatakowane, a przechowywane na nim pliki zostaną zaszyfrowane. W takim przypadku pojawia się również komunikat o okupie, którego opłacenie ma wiązać się z odblokowaniem danych – trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze tak się stanie. Jak bronić się przed infekcjami ransomware? Należy robić kopie zapasowe plików, które mają dla nas duże znaczenie i zapisywać się na zewnętrznym, zaszyfrowanym nośniku, które w przypadku zainfekowania urządzenia pozostanie bezpieczne.
Oprócz stosowania powyższych praktyk warto też zainwestować w program, który ochroni Twój komputer przed wirusami i innymi zagrożeniami. Nie wiesz, jaki wybrać? Sprawdź ranking antywirusów, w którym dowiesz się, który będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem.
Interesuje Cię świat IT? Wejdź na stronę https://technologywomen.pl/ i dowiedz się wielu ciekawych oraz przydatnych rzeczy.
Może to Ci się spodoba
Plan Niedzieliska II przyjęty przez Wojewodę
To już kolejna nieudana próba dezinformacji. Wbrew doniesieniom jednego z lokalnych portali, informujemy, że od 18 marca 2022 r. obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Niedzieliska II, który określa nowe tereny
Małopolscy policjanci upamiętnili policjantów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD
26 kwietnia br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się rocznicowe uroczystości przy Obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców z obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje zamordowanych
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Wczoraj przypadała 226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często
Spotkanie robocze dotyczące przygotowań Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO
Dzisiaj (27.03.br.) w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli służb zaangażowanych w przygotowanie Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. 41 Sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się
Kompostownik ogrodowy: jak założyć kompostownik w ogrodzie?
W trakcie prac w ogrodzie powstaje duża ilość odpadów organicznych: trawa, skrawki gałęzi, kora itp. Niektórzy wrzucają to wszystko do pobliskiego wąwozu lub spalają. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wszystkie te
Szkolenie w zakresie komunikacji z osobami niesłyszącymi
W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się szkolenie (02.03.2017r.) z zakresu komunikowania się z osobami niesłyszącymi, poprowadzone przez p. Monikę Folwarczną oraz p. Adama Janulka, przedstawicieli Fundacji PL –
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!