Sprzedajesz w internecie? Nie daj się oszukać w cyberprzestrzeni

Sprzedajesz w internecie? Nie daj się oszukać w cyberprzestrzeni

Dotychczas ofiarami oszustów działających w sieci byli kupujący, teraz wzmożoną czujnością muszą wykazać się także sprzedający towar na aukcjach internetowych. Wystawiając przedmioty do sprzedaży na portalu aukcyjnym lub ogłoszeniowym pamiętajmy, aby nie zgadzać się na transakcję poza portalem, nie wchodzić w linki lub inne hiperłącza oraz nie podawać żadnych danych ani kodów. Czujność należy zachowywać również przy dokonywaniu zakupów w sieci.

Próby wyłudzenia pieniędzy od sprzedających na portalach ogłoszeniowych lub aukcyjnych przebiegają w różny sposób, ale najczęściej algorytm działania sprawcy jest taki: cyberprzestępca podszywa się pod kupującego i sugeruje, że chce kupić wystawiony przez ciebie przedmiot – może się z Tobą skontaktować przez serwis ogłoszeniowy lub jeden z popularnych komunikatorów (ma Twój numer telefonu z wystawionej przez Ciebie oferty sprzedaży). Następnie „fałszywy kupujący” prosi Cię o dodatkowe dane, aby rzekomo realizować transakcję. W tym momencie: otrzymujesz link do fałszywej strony internetowej, najczęściej przypominającej wyglądem stronę portalu ogłoszeniowego, aukcyjnego lub stronę banku, z prośbą o podanie danych takich jak:

 • numer karty płatniczej,
 • kodu do wejścia do bankowości elektronicznej,
 • loginu i hasła do konta,
 • kodu SMS do autoryzacji transakcji.

Przesłany zostanie Ci podrobiony dokument potwierdzający bezpieczeństwo transakcji lub fałszywe potwierdzenia przelewu bankowego. Wszystko to jest poparte wiarygodną historią, która przebiega zgodnie ze scenariuszem zawartym w specjalnych instrukcjach na bazie, których działają tzw. workerzy. Nie podawaj żadnych danych ani nie klikaj w link. Kupujący nie potrzebuje Twoich poufnych danych ani kodów bankowości elektronicznej.

Pamiętaj nie tylko kupując towar przez internet, ale również sprzedając, pozostań czujny. Przestrzegając kilku poniższych wskazówek, możesz ograniczyć ryzyko stania się ofiarą:

 • Nie podawaj żadnych kodów jednorazowych służących do autoryzacji transakcji.
 • Czytaj dokładnie treść SMS, które przychodzą z banku.
 • Nie otwieraj żadnych hiperłączy lub linków w celu sfinalizowania transakcji czy odebrania pieniędzy za przesyłkę.
 • Sprawdzaj poprawność adresów stron internetowych, z których korzystasz.
 • Nigdy nie podawaj numeru swojej karty płatniczej, żeby otrzymać na nią pieniądze.
 • Ustaw limit transakcji na swoim rachunku bankowym.
 • Unikaj zakupu poza aukcją.
 • Sprawdzaj opinie w sklepach internetowych, w których dokonujesz zakupu. Weryfikuj ich numery telefonów, numery NIP, KRS, a także adresy, pod którymi funkcjonują.
 • Nie pobieraj niczego z nieznanych stron.

Źródło: Komenda miejska Policji w Jaworznie

Previous Chuligan odpowie za niszczenie mienia
Next Bezpieczna droga do szkoły

Może to Ci się spodoba

Oszustwa, narkotyki, broń

Kilka dni temu policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością oraz z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wspolnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem, działając pod nadzorem Prokuratury

Policjanci z Dąbrowy Tarnowskiej zatrzymali 22-latka, u którego znaleziono broń i amunicję

16 marca br. funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji  w Dąbrowie Tarnowskiej zatrzymali 22-letniego mieszkańca Radgoszczy , u którego w domu w trakcie przeszukania znaleziono 1 sztukę broni palnej tj.

Działania Małopolskiej Policji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Wczoraj, tj. 7 marca 2017 roku na terenie województwa małopolskiego prowadzone były działania pt. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Akcja organizowana jest cyklicznie i ma na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu

Uderzenie w przestępczość gospodarczą. Zabezpieczono papierosy oraz krajankę tytoniową warte prawie 14 tysięcy złotych

Policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KP I w Krakowie zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o dystrybucję wyrobami tytoniowy. Sprawą zajmuję się Urząd Celno-Skarbowy w Krakowie. Policjanci ustalili, że

Zatrzymany włamywacz do krakowskich apartamentów

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 38-letniego mieszkańca Krakowa, który przez kilka miesięcy trudnił się kradzieżami  z włamaniem do apartamentów przeznaczonych do wynajmu. Mężczyzna usłyszał 12 zarzutów kradzieży

Złodziejskie trio odpowie przed sądem za wielokrotne kradzieże z włamaniem

W połowie marca br. do Komisariatu Policji II w Krakowie zaczęła napływać większa ilości zgłoszeń dotyczących włamań do piwnic oraz komórek lokatorskich położonych na nowopowstałych osiedlach mieszkaniowych krakowskiej dzielnicy Grzgórzki.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź