Sprzedajesz w internecie? Nie daj się oszukać w cyberprzestrzeni

Sprzedajesz w internecie? Nie daj się oszukać w cyberprzestrzeni

Dotychczas ofiarami oszustów działających w sieci byli kupujący, teraz wzmożoną czujnością muszą wykazać się także sprzedający towar na aukcjach internetowych. Wystawiając przedmioty do sprzedaży na portalu aukcyjnym lub ogłoszeniowym pamiętajmy, aby nie zgadzać się na transakcję poza portalem, nie wchodzić w linki lub inne hiperłącza oraz nie podawać żadnych danych ani kodów. Czujność należy zachowywać również przy dokonywaniu zakupów w sieci.

Próby wyłudzenia pieniędzy od sprzedających na portalach ogłoszeniowych lub aukcyjnych przebiegają w różny sposób, ale najczęściej algorytm działania sprawcy jest taki: cyberprzestępca podszywa się pod kupującego i sugeruje, że chce kupić wystawiony przez ciebie przedmiot – może się z Tobą skontaktować przez serwis ogłoszeniowy lub jeden z popularnych komunikatorów (ma Twój numer telefonu z wystawionej przez Ciebie oferty sprzedaży). Następnie „fałszywy kupujący” prosi Cię o dodatkowe dane, aby rzekomo realizować transakcję. W tym momencie: otrzymujesz link do fałszywej strony internetowej, najczęściej przypominającej wyglądem stronę portalu ogłoszeniowego, aukcyjnego lub stronę banku, z prośbą o podanie danych takich jak:

  • numer karty płatniczej,
  • kodu do wejścia do bankowości elektronicznej,
  • loginu i hasła do konta,
  • kodu SMS do autoryzacji transakcji.

Przesłany zostanie Ci podrobiony dokument potwierdzający bezpieczeństwo transakcji lub fałszywe potwierdzenia przelewu bankowego. Wszystko to jest poparte wiarygodną historią, która przebiega zgodnie ze scenariuszem zawartym w specjalnych instrukcjach na bazie, których działają tzw. workerzy. Nie podawaj żadnych danych ani nie klikaj w link. Kupujący nie potrzebuje Twoich poufnych danych ani kodów bankowości elektronicznej.

Pamiętaj nie tylko kupując towar przez internet, ale również sprzedając, pozostań czujny. Przestrzegając kilku poniższych wskazówek, możesz ograniczyć ryzyko stania się ofiarą:

  • Nie podawaj żadnych kodów jednorazowych służących do autoryzacji transakcji.
  • Czytaj dokładnie treść SMS, które przychodzą z banku.
  • Nie otwieraj żadnych hiperłączy lub linków w celu sfinalizowania transakcji czy odebrania pieniędzy za przesyłkę.
  • Sprawdzaj poprawność adresów stron internetowych, z których korzystasz.
  • Nigdy nie podawaj numeru swojej karty płatniczej, żeby otrzymać na nią pieniądze.
  • Ustaw limit transakcji na swoim rachunku bankowym.
  • Unikaj zakupu poza aukcją.
  • Sprawdzaj opinie w sklepach internetowych, w których dokonujesz zakupu. Weryfikuj ich numery telefonów, numery NIP, KRS, a także adresy, pod którymi funkcjonują.
  • Nie pobieraj niczego z nieznanych stron.

Źródło: Komenda miejska Policji w Jaworznie

Previous Chuligan odpowie za niszczenie mienia
Next Bezpieczna droga do szkoły

Może to Ci się spodoba

17 nietrzeźwych, 6 po narkotykach. Działania krakowskiej „drogówki”

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Krakowie w ostatnich trzech dniach zatrzymali 17 nietrzeźwych kierowców. Kolejnych sześciu prowadziło samochód po zażyciu narkotyku. To wynik trzydniowych działań krakowskiej policji, których głównym

Krakowscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej podczas zaplanowanej akcji zatrzymali dealera narkotykowego oraz jego kompana.

Policjanci z wydziału dw z przestępczością narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Krakowie systematycznie eliminują z przestrzeni publicznej zjawisko produkcji środków odurzających  jak również handlu nimi. Dobre policyjne rozpoznanie przestępczego środowiska

Policjanci z jaworznickiej komendy, od początku roku przejęli znaczną ilość narkotyków

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Jaworznie w okresie od stycznia tego roku do maja zatrzymali już kilkanaście osób, które posiadały przy sobie narkotyki. Zabezpieczono ponad 6 tysięcy działek amfetaminy

Pościg za złodziejem ulicami Krakowa i nurtem Wisły

Policjanci z II Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 17-letniego sprawcę wymuszenia rozbójniczego Kilka dni temu w godzinach wieczornych funkcjonariusze Ogniwa Wywiadowczo Patrolowego Komisariatu Policji II w Krakowie pełniąc służbę patrolową

Krakowscy policjanci zlikwidowali „sklepik” narkotykowy funkcjonujący w jednym z bloków w dzielnicy Stare Miasto

Zatrzymano sprzedawcę oraz dwóch kupujących środki odurzające.  Dzięki  ustaleniom dzielnicowych  z  I Komisariatu Policji w Krakowie  w zakresie handlu narkotykami do którego dochodziło w okolicach dworca towarowego PKP, zlikwidowano punkt

Okradli magazyn, w którym przechowywane były elektronarzędzia. Przestraszeni wizją więzienia postanowili oddać skradziony łup

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali sprawców włamania do jednego z magazynów w centrum Krakowa, w którym były przechowywane elektronarzędzia. Wartość skradzionego sprzętu to prawie 42 tysiące złotych.